Tog og bus

Du kan selvfølgelig tage både tog og shuttlebus til og fra festivalen, så lad bilen stå og kom sikkert hjem.

Togtider:

”Du kan køre gratis til og fra Vig station, med Odsherredbanen imellem Holbæk og Nykøbing, fra tirsdag den 4/7 til og med søndag den 9/7” hele døgnet. Herunder de sidste tider på døgnet.

Der kører ekstratog fra Vig mod Nykøbing Sj. og Holbæk nat efter 7-8-9 juli således:

Vig-Holbæk 

Vig 1.45 & 3.45

Grevinge 1.51 & 3.51

Asnæs 1.56 & 3.56

Fårevejle 2.01 & 4.01

Hørve 2.05 & 4.05

Svinninge 2.08 & 4.08

Gislinge 2.13 & 4.13

Ny Hagested 2.15 & 4.15

Holbæk 2.22 & 4.22

 

Vig-Nykøbing Sj. 

Vig 1.10 & 3.10

Nr. Asmindrup 1.20 & 3.20

Sommerland Sj. 1.21 & 3.21

Højby Sj. 1.24 & 3.24

Nyled 1.27 & 3.27

Nykøbing Sj. 1.30 & 3.30
Dit festivalarmbånd gælder som billet til nattogene :-)

Plantog Fra 4. juli kl. 08.00 til søndag den 9. juli kl. 24 kan du benytte vores plantog mellem Holbæk og Nykøbing Sj. til og fra Vig Festival. Dit festivalarmbånd (eller din indkøbte og printede billet) fungerer som billet.

 

Shuttlebus

Busserne kører under festivalen i følgende tidsrum:

Torsdag Kl. 13.00 – 03.00 (fredag morgen)

Fredag Kl. 10.00 – 03.00 (lørdag morgen)

Lørdag Kl. 10.00 – 03.00 (søndag morgen)

Ved påstigning skal der fremvises gyldigt armbånd eller billet til Vig Festival.

STOPPESTEDER:
Lad bilen stå og kør med shuttlebussen på festival. Bussen kører i begge retninger. I travle perioder vil der være en smule ventetid, så kom i god tid og vær tålmodig.

Bussen vil holde følgende steder:

  1. Vig Festival Holbækvej 18 / Holbækvej 27
  2. Camp Sydney Jyderupvej 1A / Jyderupvej 2
  3. Den Rytmiske Højskole Jyderupvej 18
  4. Cafe Pindalen Høve Stræde 25 / Høve Stræde 58
  5. Cafe Strandlyst Lyngvej 199
  6. Super Brugsen Lyngen Lyngvej 187
  7. Lyngvej 133 / Lyngvej 74
  8. Lyngvej 107 / Lyngvej 62
  9. Lyngvej 77 / Lyngvej 46
  10. Kirkeåsvejen Lyngvej